h terapeutów. Nie ma co prawda jednego, prawidłowego schematu terapii grupowej, jednakże w swoich działaniach zdecydowanie pomaga pacjentom o podobnych schorzeniach. Inaczej działają grupy terapeutyczne w terapii uzależnień, inaczej gdy mamy do czynienia z osobami chorymi na przykład na schizofrenię, czy nerwice. Jedno jest pewne – terapia grupowa to zdecydowanie coś innego niż terapia indywidualna, w której leczenie polega wyłącznie na kontakcie pacjenta z terapeutą. Podobnie jak w terapii indywidualnej, istnieją różne działy i modele, w których tworzony się program terapii grupowej. Zależy to głównie od terapeutów i rodzaju schorzenia danych pacjentów.
Głowa bez problemów
Psychoterapia to bardzo ważna dziedzina medycyny, która nieustannie pomaga ludziom uporać się z wszelkiego rodzaju problemami, które negatywnie wpływają na życie. Za pomocą odpowiednich metod psychologicznych, zwłaszcza opartych na regularnym kontakcie z innymi - terapia grupowa, można pomóc osobom zmagającym się z różnorodnymi problemami natury psychologicznej. Psychoterapia służy przede wszystkim poprawie stanu zdrowia psychicznego, rozwojowi relacji międzyludzkimi, poprawie umiejętności przebywania w społeczeństwie, a także zmianie w radzeniu sobie z dokuczliwymi zachowaniami, przekonaniami, obsesjami, myślami lub emocjami. Niektóre techniki psychoterapeutyczne są uznane za metody leczenia określonych zaburzeń psychicznych.
Psychoterapia
Psychoterapia jest niezwykle skuteczną metodą w leczeniu schorzeń i zaburzeń dotyczących psychiki ludzkiej. Psychoterapia to przede wszystkim terapia grupowa opierająca się na cyklu spotkań z terapeutą. W zależności od rodzaju terapii zajęcia mogą być prowadzone w większych lub mniejszych grupach, czasami nawet indywidualnie.
Psychoterapia jest podróżą pacjenta, w której towarzyszy mu terapeuta, dbając o jego bezpieczeństwo i określając drogi, którymi ma podążać.
Warto zaznaczyć, że osoby korzystające z psychoterapii nie muszą mieć zaburzeń psychicznych, a mogą chcieć jedynie poprawić komfort i jakość swojego psychicznego funkcjonowania.
Grupy terapeutyczne co do zasady są
Kwalifikacji na terapię grupową dokonuje psycholog. Warto jednak mieć świadomość, w jakich sytuacjach zalecane jest skorzystanie z tej formy wsparcia.
Terapia grupowa organizowana jest najczęściej dla osób z zaburzeniami takimi jak: otyłość, nerwica, lęk, depresja, uzależnienia, DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików). Grupy terapeutyczne co do zasady są planowane w taki sposób, aby dotyczyły konkretnego problemu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie lepszych efektów leczenia.
Niekiedy pacjentowi proponowana jest również psychoterapia indywidualna, stanowiąca uzupełnienie spotkań grupowych.